Wędkarstwo dla każdego - ryby, łowiska, sprzęt, porady, artykuły, forum, galeria, przynęty, zanęty ...
 
 

       M E T O D Y

   Grunt

   Spining

   Spławik

   Tyczka


     G A L E R I A































 

     O G Ó L N E

  Artykuły i Porady

  Łowiska

  Przynęty

  Ryby

  Sprzęt

  Wyprawy

  Zanęty

  Zawody















   R Y B Y


 
    Karaś - smakołyk ze stawu

    Ogromna odporność na niekorzystne warunki pozwala mu żyć w każdej niemal wodzie. Karaś (Carassius carassius) unika jedynie górskich strumieni i rzek o bystrym prądzie i kamienistym dnie. Najczęściej zasiedla stojące, dobrze nagrzewające się płytkie wody, silnie porośnięte i zamulone, jeziora typu karasiowego i linowo-szczupalpwe, stawy, glinianki, wyrobiska torfowe, kanały, sadzawki a nawet oczka bagienne. W biegu rzek - krainę leszcza; zatoki, starorzecza, rozlewiska nizinne, zbiorniki zaporowe.
   Karaś ma ciało bocznie spłaszczone, mocno wydłużone i wygrzbiecone, pokryte dużą, luźno obsadzoną łuską. Pysk mały, połozony końcowo, bez wąsów. Płetwa ogonowa lekko wcięta, grzbietowa długa o zaokraglonych (w odróżnienia od karpia, z którym karas bywa często mylony) krawędziach. Grzbiet ciemny, brunatny, boki brązowozłociste z miedzianym połyskiem, brzuch jaśniejszy. Płetwy parzyste, u nasady czerwonawe. Dojrzewa w 2-3 (samce), 3-4 (samice) roku życia. Tarło w maju i czerwcu przy temperaturze wody 20-22 stopnie C., grupowe, na ogrzanych płyciznach wśród przybrzeżnych szuwarów. Ikra przykleja się do roślin.
   Karaś pływa powoli, w chwili zagrożenia nie ucieka, lecz zagrzebuje się w dnie. Jest bardzo żywotny, wytrzymuje deficyty tlenu, zanieczyszczenia wody, bardzo wysoką (powyżej 30 C) i bardzo niską (zamarzanie) temperaturę wody. W dużym zagęszczeniu tworzy skarłowaciałe populacje. Rośnie bardzo wolno, rzadko osiąga długość 35-40 cm i 1-1,5 kg masy ciała. Karaś ma bardzo smakowite mięso, dlatego polecam większe sztuki umiejętnie wykorzystać w kuchni. Gdyby było czuć zapach mułu można polać sprawioną rybę cytryną, a jeśli to nie wystraczy to pomoczyć w mleku.

Jak złowić: Spławik lub grunt. Przynęta to głównie czerwone robaki, białe robaki, ale i również: kukurydza, ciasta, ziemniaki. Najlepiej jakby przynęta znajdowała się tuż nad dnem. Zacinać należy natychmiast po zatopieniu lub prowadzeniu spławika.
Wymiar ochronny: nie ma
Okres ochronny: nie ma


Normy medalowe:
Karaś:
złoty - 1,5 kg, srebrny - 1,2 kg, brązowy - 1 kg
Karaś srebrzysty:
złoty - 2 kg, srebrny - 1,5 kg, brązowy - 1,2 kg

Rekord Polski:
Karaś: 3,9 kg
Karaś srebrzysty: 3,4 kg


    Z A N Ę T Y

   Pamiętaj o nęceniu

   Sama znajomość ryb nie jest wystarczająca aby je złowić. Należy umiejętnie zwabić je do miejsca gdzie znajduje się nasz haczyk z przynętą. Tutaj pomożemy Ci dobrać odpowiednią zanętę, ponieważ zarówno jej skład jak i charakterystyka wody nad którą się znajdujemy jest bardzo ważna.


więcej...

   G A L E R I A

   Obejrzyj zdjęcia ryb
 
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdują się nie tylko zdjęcia złowionych przez nas ryb. Sam możesz również dodać swoje zdjęcia !!!

więcej...



 

  P O M O C N E

 Aktualności

 Forum

 Gazeta

Kalendarz Brań

 Kuchnia

 Pogoda

 PZW

 Sklep

 Słownik


       I N N E

 Autorzy

 Akwarium

 Bramka SMS

 Humor

 Księga Gości

 KW esoX

 Linki

 Tapety

 Zarabiaj



copyright 2005-2007.    site designed by sajo all rights reserved.
Opisy filmów | Opisy Gadu-Gadu | Tapety na pulpit | Elektronika | Tapety na telefon | Wędkarstwo wyczynowe | Łowiska | Wędkarstwo w gorzowskiem
humor | kody do gier | Humor: Sadurski