Wędkarstwo dla każdego - ryby, łowiska, sprzęt, porady, artykuły, forum, galeria, przynęty, zanęty ...
 
 

       M E T O D Y

   Grunt

   Spining

   Spławik

   Tyczka


     G A L E R I A































 

     O G Ó L N E

  Artykuły i Porady

  Łowiska

  Przynęty

  Ryby

  Sprzęt

  Wyprawy

  Zanęty

  Zawody















   R Y B Y


 
    Szczupak - skuteczny drapieżnik

    Jest jedną z naszych największych ryb słodkowodnych. Wielkość i waleczność szczupaka uczyniła z niego cel wypraw wielu wędkarzy, liczących na połów życia. Szczupak jest jednym z największych europejskich drapieżników. Dzięki podobnemu do strzały kształtowi ciała nie może być pomylony z żadną inną słodkowodną europejską rybą. Jest doskonale przystosowany do drapieżnego trybu życia. Kamuflujące barwy, doskonały wzrok, opływowy kształt ciała i ułożenie płetw, dzięki którym jego atak jest niesłychanie szybki, to wszystko przyczynia się do łowieckich sukcesów szczupaka. Szczupak potrafi dobrze się maskować. W zrywach błyskawicznie osiąga olbrzymie prędkości. Dlatego chętnie poluje z zasadzki i prawi nigdy nie ściga swych ofiar. Ukryty wśród roślin czai się do chwili, kiedy błyskawicznym skokiem może dosięgnąć łupu. Szczęki szczupak są niezwykle elastyczne i mogą się szeroko rozwierać. Umożliwia to drapieżcy połykanie w całości nawet sporych ryb. Umiejętność taką ma już nawet mały, kilkunastodniowy szczupaczek, pożerający swoje rodzeństwo, nie różniące się od niego rozmiarami. Szczupak chwyta swą zdobycz w poprzek ciała, a potem ją obraca i zaczyna połykać od strony głowy. Najważniejszym zmysłem szczupaka, ułatwiającym mu polowanie, jest wzrok. Kiedy jednak warunki nie pozwalają mu korzystać ze wzroku, np. w zmąconej wodzie lub o zmroku, posługuje się bardzo czułym węchem. Umie także lokalizować zdobycz przypominającym w działaniu radar narządem zmysłu, zlokalizowanym w linii nabocznej. Większość roku szczupaki spędzają w głębokiej wodzie, zazwyczaj od 3 do 10 metrów. Wiosną od ruszenia lodów przemieszczają się na płycizny w celu odbycia tarła. Samice wytwarzają około 35 tys. jaj na każde kilogram masy ciała, tak wiec największe okazy mogą każdej wiosny złożyć ponad pół miliona ziaren ikry. Samice szczupaków są o wiele większe od samców. Osiągają masę 18 i więcej kilogramów, podczas gdy samce rzadko dorastają do 5,5 kg. Po tarle szczupaki żerują bardzo intensywnie, by odtworzyć siły utracone na produkcję jaj i plemników oraz na tarło. Z reguły ich ofiarami są wtedy inne ryby, wykorzystujące płycizny do tarła, jak okoń lub płoć. Narybek szczupaka w pierwszych dniach życia zjada rozwielitki i inne niewielkie wodne żyjątka. Po kilku tygodniach szczupaczki stają się rozbójnikami i dziesiątkują narybek innych ryb.

Jak złowić: spławik, grunt z martwą lub żywą rybką jako przynęta, lecz głównie spining. Przynęta sztuczka - każdy rodzaj i kolor, nawet do 10cm wielkości. Szczupaka należy szukać niedaleko roślin, korzeni i naturalnych wodnych kryjówek oraz w okolicy drobnicy. Hol bardzo ostrożny, ryba robi tzw. "świecę", czyli wyskakując ponad powierzchnię wody macha pyskiem na boki starając się tym samym wyrzucić zachaczoną przynętę.
Wymiar ochronny: 45 cm
Okres ochronny: od 1 sycznia do 30 kwietnia
Limit połowu: 3 na dobe łącznie z takimi rybami jak: karp, sandacz, boleń, lipień, pstrąg potokowy, amur biały, brzana

Normy medalowe:
złoty - 12 kg, srebrny - 10 kg, brązowy - 8 kg

Rekord Polski: 24,1 kg


    Z A N Ę T Y

   Pamiętaj o nęceniu

   Sama znajomość ryb nie jest wystarczająca aby je złowić. Należy umiejętnie zwabić je do miejsca gdzie znajduje się nasz haczyk z przynętą. Tutaj pomożemy Ci dobrać odpowiednią zanętę, ponieważ zarówno jej skład jak i charakterystyka wody nad którą się znajdujemy jest bardzo ważna.


więcej...

   G A L E R I A

   Obejrzyj zdjęcia ryb
 
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdują się nie tylko zdjęcia złowionych przez nas ryb. Sam możesz również dodać swoje zdjęcia !!!

więcej...



 

  P O M O C N E

 Aktualności

 Forum

 Gazeta

Kalendarz Brań

 Kuchnia

 Pogoda

 PZW

 Sklep

 Słownik


       I N N E

 Autorzy

 Akwarium

 Bramka SMS

 Humor

 Księga Gości

 KW esoX

 Linki

 Tapety

 Zarabiaj



copyright 2005-2007.    site designed by sajo all rights reserved.
Opisy filmów | Opisy Gadu-Gadu | Tapety na pulpit | Elektronika | Tapety na telefon | Wędkarstwo wyczynowe | Łowiska | Wędkarstwo w gorzowskiem
humor | kody do gier | Humor: Sadurski