Jest jedną z naszych największych ryb słodkowodnych. Wielkość i waleczność szczupaka uczyniła z niego cel wypraw wielu wędkarzy, liczących na połów życia.
Szczupak jest jednym z największych europejskich drapieżników. Dzięki podobnemu do strzały kształtowi ciała nie może być pomylony z żadną inną słodkowodną europejską rybą. Jest doskonale przystosowany do drapieżnego trybu życia. Kamuflujące barwy, doskonały wzrok, opływowy kształt ciała i ułożenie płetw, dzięki którym jego atak jest niesłychanie szybki, to wszystko przyczynia się do łowieckich sukcesów szczupaka.
Szczupak potrafi dobrze się maskować. W zrywach błyskawicznie osiąga olbrzymie prędkości. Dlatego chętnie poluje z zasadzki i prawi nigdy nie ściga swych ofiar. Ukryty wśród roślin czai się do chwili, kiedy błyskawicznym skokiem może dosięgnąć łupu. Szczęki szczupak są niezwykle elastyczne i mogą się szeroko rozwierać. Umożliwia to drapieżcy połykanie w całości nawet sporych ryb. Umiejętność taką ma już nawet mały, kilkunastodniowy szczupaczek, pożerający swoje rodzeństwo, nie różniące się od niego rozmiarami. Szczupak chwyta swą zdobycz w poprzek ciała, a potem ją obraca i zaczyna połykać od strony głowy.
Najważniejszym zmysłem szczupaka, ułatwiającym mu polowanie, jest wzrok. Kiedy jednak warunki nie pozwalają mu korzystać ze wzroku, np. w zmąconej wodzie lub o zmroku, posługuje się bardzo czułym węchem. Umie także lokalizować zdobycz przypominającym w działaniu radar narządem zmysłu, zlokalizowanym w linii nabocznej.
Większość roku szczupaki spędzają w głębokiej wodzie, zazwyczaj od 3 do 10 metrów. Wiosną od ruszenia lodów przemieszczają się na płycizny w celu odbycia tarła. Samice wytwarzają około 35 tys. jaj na każde kilogram masy ciała, tak wiec największe okazy mogą każdej wiosny złożyć ponad pół miliona ziaren ikry. Samice szczupaków są o wiele większe od samców. Osiągają masę 18 i więcej kilogramów, podczas gdy samce rzadko dorastają do 5,5 kg.
Po tarle szczupaki żerują bardzo intensywnie, by odtworzyć siły utracone na produkcję jaj i plemników oraz na tarło. Z reguły ich ofiarami są wtedy inne ryby, wykorzystujące płycizny do tarła, jak okoń lub płoć. Narybek szczupaka w pierwszych dniach życia zjada rozwielitki i inne niewielkie wodne żyjątka. Po kilku tygodniach szczupaczki stają się rozbójnikami i dziesiątkują narybek innych ryb.
Jak złowić: spławik, grunt z martwą lub żywą rybką jako przynęta, lecz głównie spining. Przynęta sztuczka - każdy rodzaj i kolor, nawet do 10cm wielkości. Szczupaka należy szukać niedaleko roślin, korzeni i naturalnych wodnych kryjówek oraz w okolicy drobnicy. Hol bardzo ostrożny, ryba robi tzw. "świecę", czyli wyskakując ponad powierzchnię wody macha pyskiem na boki starając się tym samym wyrzucić zachaczoną przynętę. Wymiar ochronny: 45 cm Okres ochronny: od 1 sycznia do 30 kwietnia Limit połowu: 3 na dobe łącznie z takimi rybami jak: karp, sandacz, boleń, lipień, pstrąg potokowy, amur biały, brzana
Normy medalowe: złoty - 12 kg, srebrny - 10 kg,
brązowy - 8 kg
Rekord Polski: 24,1 kg
Z A N Ę T Y
Pamiętaj o nęceniu
Sama znajomość ryb nie jest wystarczająca aby je złowić. Należy umiejętnie
zwabić je do miejsca gdzie znajduje się nasz haczyk z przynętą. Tutaj pomożemy Ci dobrać odpowiednią
zanętę, ponieważ zarówno jej skład jak i charakterystyka wody nad którą się znajdujemy jest
bardzo ważna.
Obejrzyj zdjęcia ryb  
Zapraszamy do naszej galerii, gdzie znajdują się nie tylko zdjęcia złowionych przez nas ryb.
Sam możesz również dodać swoje zdjęcia !!!